Gondolkodók Klubja

" Mindenki tudja,hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja." Albert Einstein

Naptár

október 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Hozzászólások

  • Benke Miklos Zoltan: www.youtube.com/watch?v=HX5aRzXUzJo ..ez is a marketing része.. :) (2014.09.17. 10:54) Mi is az a marketing ?
  • Bölcs_Elek: A jó tündér azt mondja a nyuszikának: - Teljesítem két kívánságodat. - Legyen inkább három! Hiszen... (2011.06.07. 15:48) Korunk közgazdasági axiómái 2.
  • Gondolkodók Klubja: BOLDOG, BÉKÉS ÉS ÁLDOTT HÚSVÉTI ÜNNEPEKET KÍVÁNOK MINDEN OLVASÓMNAK ! (2011.04.21. 22:13) TARTALOMJEGYZÉK - ÖSSZEFOGLALÓ
  • travian arany ingyen: Fantasztikus! (2011.03.14. 04:22) Az idő
  • Bölcs_Elek: Sikerekben gazdag, boldog új évet kívánok én is neked Laci ! Köszi a sok tartalmas bejegyzést ! Bí... (2011.01.01. 21:50) Az üzleti terv elkészítése - 4

AMIRŐL ITT OLVASHATSZ

Látogatói statisztika

Az üzleti terv elkészítése - 2

2010.06.10. 21:47 - Gondolkodók Klubja

      Elemeztük jelen helyzetünket a piacon, pénzügyi és egyéb lehetőségeinket és korlátainkat…és most mindezek figyelembevételével, hozzáfoghatunk üzleti tervünk tömörebb részének megírásához .

Előtte egy picit gondolkodjunk el, elemezzük önmagunkat is, saját gondolatmenetünket, mert lehet sok pénzünk, sok gépünk, berendezésünk, de ne feledjük, hogy mindennek a mozgató rugója az ember, nélküle nem termelnek a gépek, nem forog a pénz.

A vállalkozás magját egy dinamikus folyamat alkotja, melyet vállalkozásfejlesztési folyamatnak nevezünk. Ha ez a folyamat átjárja a vállalkozás minden területét és irányítja annak fejlődését, a cég életerős marad és gyorsan fejlődik. Ha viszont egy vállalkozó nem vesz tudomást e folyamatról-és a legtöbben sajnos ezt teszik-, akkor elkötelezi magát a "szerencse vezérelte menedzsment" mellett, ami aztán rövid időn belül az üzlet stagnálásához, majd bukásához vezet.

Az embereket az sarkallja munkára, ha van egy világos elképzelésük, melyért érdemes dolgozni, és tisztában vannak azzal is, mit kell csinálniuk.

A "hogyan kell csinálni" pedig csak akkor nyer értelmet, ha egy ilyen elképzelés egész gondolkodásunk és irányító munkánk szerves részévé válik.

Egy elképzelésről, mely szerint vállalkozásod nem más, mint annak tükre, amilyen magad vagy.

Ha slampos vagy, vállalkozásod is slampos lesz.

Ha szervezetlen vagy, vállalkozásod is szervezetlen lesz.

Ha kapzsi vagy, alkalmazottaid is kapzsiak lesznek, önmagukból egyre kevesebbet adnak az üzletedbe, közben egyre többet fognak követelni tőled.

Ha keveset tudsz arról, mihez kezdhetsz a vállalkozásoddal, vállalkozásod tükrözni fogja a korlátaidat.

Ha tehát vállalkozásodnak változnia kell - ha azt akarod, hogy felvirágozzék -, először neked kell megváltoznod.

Mert amíg te magad nem vagy hajlandó változni, vállalkozásod sem lesz képes azt nyújtani neked, amit vársz tőle.

Az első, amin változtatnod kell, az üzletről alkotott elképzelésed. Az, hogy szerinted mi egy vállalkozás, és mitől működik.

Mint vállalkozó bizonyára gyakran felteszed magadnak a kérdést, legyen szó egy új, vagy a már működő vállalkozásodról, hogy „Hogyan is kell működni az üzletünknek?”, mint szakember viszont azt szeretnéd tudni, hogy „Milyen munkát kell elvégezni ?”.

Vállalkozásod egy olyan rendszer melynek célja profitot biztosító külső eredményeket produkálni a fogyasztó számára, vagy csak egy munkahely, ahol emberek azért dolgoznak, hogy bevételt biztosító belső eredményt produkáljanak neked ?

Tervünkben alkotunk egy jól körülhatárolt jövőképet, majd visszatérünk a jelenbe, hogy azt elképzelésünkhöz igazítsuk vagy minden a jelennel kezdődik, és egy bizonytalan jövőre vár, abban a reményben, hogy sikerül megőriznie a jelenlegi állapotokat ?

Vállalkozásunkat a maga egészében képzeljük el, és ezekből vezetjük le a részleteket, vagy csak vállalkozásunk részeit képzeljük el és ezekből alkotjuk meg az egészet ?

Számunkra a világ egy integrált képként van jelen, vagy csak részek, mozaikok halmazaként?

Ezek mind fontos kérdések, melyeket időnként újra és újra le kell tisztázni önmagunkban.

Amikor a vállalkozó megalkotja a modellt, a következőképpen jár el. Először körülnéz a világban, és felteszi a kérdést: "Milyen lehetőségek kínálkoznak?" Amikor ezeket feltárta, visszamegy a "tervezőasztalához", és kidolgozza a megoldást a vásárlók bizonyos csoportjánál tapasztalt kereslet kielégítésére. A megoldást egy vállalkozás formájában képzeli el, mely meghatározott módon néz ki és viselkedik: úgy, ahogy a vásárlónak tetszik, nem pedig neki, mint vállalkozónak.

"Hogyan fog kinézni vállalkozásom a vásárlók szemében? - kérdi a vállalkozó.   - Mivel tud majd kitűnni a többi vállalkozás közül?"

A vállalkozói modell tehát nem a felépítendő vállalkozás képéből indul ki, hanem a vásárlóból, akit majd kiszolgál.

A modell lényegéből következik, hogy a vásárlóról kialakított világos és hiteles kép nélkül nem lehetünk sikeresek.

Tudom, „sok a szöveg”….de úgy érzem a fenti gondolatok tisztázása fontos alapkövét képezi üzleti tervünknek, vállalkozásunk jövőjének …és akkor  vágjunk bele tervünk elkészítésébe.

 AZ ÜZLETI TERV TÁRGYA

Az üzletünk tárgya egy új üzemrész kiépítése, amelyben száraz bútor elemeket és fa seprűnyeleket tervezünk gyártani. Egy egyszerű példát ígértem. Remélem tetszeni fog.

Lássuk a termelési programot:

 

 

 

 

 

Tehát 100.000 darab bútorelemet és 120.000 darab seprűnyelet fogunk termelni éves szinten. Természetesen megterveztük azok kinézetét, méreteit, adatait a következő formában: 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bútorelemek különböző változatai 

 

 

 

 

 

 

 
 

Seprűnyelek különböző változatai

Összehasonlítás más gyártók hasonló termékeivel

A mi termékeink, melyeket gyártani és forgalmazni fogunk, a tervezett hazai és külföldi piacon a következő előnyökkel bír: 

- a termék kiváló minősége, melyet a minőségi nyersanyagnak és technológiának köszönhetünk

- a termék változatossága a meglévő termelési program keretei között (standard hossz, átmérő és végek)

- a technológiai felszerelés magas fokú rugalmassága (a piac követelményeihez való gyors alkalmazkodás) a méretek és esztétikai igények kielégítésének szempontjából.

AZ ELADÁS PIACÁNAK MEGHATÁROZÁSA

A vevők célcsoportjának kiválasztása

Termékeink fő fogyasztói a bútor és környezetbarát seprűket gyártó üzemek. És mi rájuk is gondoltunk és rájuk számítunk. A kereskedelmen keresztül történő eladás csak egy rosszabb tartalék változat, melyet csak végszükség esetén alkalmazunk.

 

 

 

 

A piac földrajzi kiterjesztése - amelyre számíthatunk 

Az éves szinten tervezett mennyiséget teljes egészében el tudnánk adni az olasz és görög piacon, melyen eddig is dolgoztunk, azonban úgy döntöttem, hogy egyenlőre a termelt mennyiség felét fogom csak külföldi piacra dobni, a másik felét a hazai piacon fogom értékesíteni. Ennek az oka a piac diverzifikációja, vagyis egyszerűbb szóval élve, megosztása, amely sokkal nagyobb biztonságot szavatol a folyamatos termelés biztosításához.

A fentieket összegezve tehát a hazai piac mellett az Európai Uniós Olaszországra és Görögországra számítunk elsősorban termékeink értékesítésekor.

 

 

 

 
A jelenlegi fogyasztás a piacon, amelyre mi is számítunk

Hazai piac

A beruházási időszak megkezdése előtt elvégeztünk egy kis piackutatást (a Gazdasági kamara, Statisztikai hivatal és a Bútorgyárak társulásának adatai, valamint a fogyasztók közvélemény kutatása alapján), és megállapítottuk, hogy a hazai piacon 2.000.000 darab bútorelem (különböző méretű és alakú) valamint 1.000.000 darab seprűnyél fogy el éves szinten.

Ha a hazai piacon értékesítenénk termékeinket, akkor a bútorelemek esetében 5%, a seprűnyél esetében viszont 12% foglalnánk el a piacon.

 

 

 

 

Az Európai Unió piaca

Az üzletfelektől kapott információ szerint az Európai Uniós piacon hiány van a hasonló termékekből, tehát gyakorlatilag korlátlanok a piaci lehetőségek. Természetesen csak a magas minőségű termékekre érvényes ez a megállapítás.

A kereslet mozgásának felmérése

A kereslet mozgásának fő tényezője, az ilyen és hasonló termékek iránt, a fejlődő országokban az életszínvonal emelkedése, illetve a nemzeti jövedelem dinamikájának fejlődése, míg a fejlett országokban a fogyasztók ökológiai tudatának fejlődése.

Hazánkban mivel 1-2% gazdasági növekedést terveznek, a fogyasztásnak is ilyen irányú növekedése várható. A fejlett országokban, amelyek piacára igazán számítunk, mind nagyobb igény van az ilyen jellegű termékek iránt a következő okokból kifolyólag:

- a környezetvédelmi feltételeknek megfelelő termékek iránti kereslet növekedése,

- nincs minőségi nyersanyaguk,

- és mivel minden valószínűség szerint vigyáznak saját erdőikre.

A jelen piacának ellátói és ellátottsága

A hazai piacot jelenleg 70%-ban hazai termelők látják el, a többi 30%-ot viszont külföldi termelők, többnyire a kelet európai országok piacáról ( Bulgária, Lengyelország és Ukrajna).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            A hazai piac ellátói a termék eredete alapján

Az elérhető adatok azt igazolják, hogy a hazai termelők piaci részesedése évről évre csökkenő tendenciát mutat. Az igazi oka mindennek azonban nem a kereslet növekedése, hanem a hazai termelés csökkenése, az alkalmazott termelési technológia elavulása és a változó igények figyelmen kívül hagyása.

A hazai piac termelői többségében állami tulajdonban lévő vállalatok, melyek a  hazai piaci  rész  96%-át  látják el hasonló termékekkel, míg a fennmaradt 4% forgalmat kis magánvállalkozók valósítják meg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az Európai Unió piaca 

Az Európai Unió amelyre mi számítunk ( főképpen Olaszország és Görögország ), szükségleteit a kelet európai piacról látja el.  

Miért fogja vállalkozásunk megtalálni helyét a piacon?

Tekintettel arra a tényre, hogy a projekt tervezése előtt kapcsolatba léptünk az olaszországi és görögországi ügyfeleinkkel, akikkel a részletek (nyersanyag, kinézet, ár) megvitatása után megállapodtunk, hogy hajlandóak minden mennyiségben megvásárolni tőlünk a tervezett termékeket, megállapíthatjuk, hogy nem lesz gondunk a termékek értékesítésével a külföldi piacon.

A hazai piacon láthattuk, hogy csökken a termelés, a hazai gyártók a változások korát nehezen tudják követni. A behozatal (kelet európai országok) viszont nem tekinthető komoly konkurenciának, mivel mi sokkal alacsonyabb áron tudjuk árulni termékeinket. Mindamellett a minőség is a javunkra billenti a mérleg nyelvét, mivel mi a nyersanyagot feldolgozás előtt fogjuk szárítani.

Az eladás módja és az értékesítési útvonalak

Az eladás módja és az értékesítési útvonalak cél fogyasztói csoporthoz kötődnek. Beruházásunk megvalósításával nem változtatjuk fogyasztói célcsoportunkat, csak a „szállítót” változtatjuk, illetve mivel mi fogjuk azokat a termékeket előállítani, melyek eddig is kereskedelmi életünk része volt, elméletileg kedvező helyzetben vagyunk, mivel már egy bejáródott étékesítési útvonallal rendelkezünk, a siker csakis a termék minőségén és a leszállítási határidő betartásán múlik. Mindezt igazolják potenciális vevőink reagálása, akikkel tárgyaltunk az új projektről még a kezdetek kezdetén. A hazai piacon a végső fogyasztóknak fogjuk eladni termékeinket, a bútor- és seprű gyáraknak, külföldön viszont az eddigi ügyfeleinknek, akik bútorait kereskedelmi részlegünk ma is árusítja.

Árpolitika

Marketing tervünkkel elfogadtuk az eladási ár stratégiáját is, amely fontos alapkövét képezi beruházásunk sikeres megvalósulásának. Termékeink kiemelkedően magas minősége és az eladási ár, amely a hazai termelők árszintjén fog mozogni - 10%-al alacsonyabb mint a behozatali termékek ára - , profitot fog termelni már a kezdeti időszakban.

Ezenkívül számos más előnnyel rendelkezünk:

-          a fogyasztók közelsége,

-          minőségi nyersanyag bázis,

-          kisebb szállítási költségek és

-          olcsóbb munkaerő.

Nyersanyag és segédanyag beszerzés      

Ha nyersanyagról beszélünk, akkor tudnunk kell, hogy termékeinket tölgyfa, meggy-, bükk- és fenyőfa nyersen négybe vágott hasábokból gyártjuk, melyeket eddig is a hazai fakitermelőktől illetve fűrésztelepekről szereztünk be, és melyeket meglévő tevékenységünkből eredően eddig is árultunk. Természetesen más szállítóktól is fogunk vásárolni, amennyiben azok kedvezőbb árat és fizetési feltételeket kínálnak. Az elsődleges számításokat, a nyersanyag beszerzési költségeit illetően, az említett cégek árajánlatai alapján számoltuk ki. Számításaink alapját a kínált árak átlagára képezi. Egyszerű szavakkal élve, mivel öt szállítótól kértünk ajánlatot, összeadtuk az öt árat és elosztottuk a kapott összeget öttel.

A többi nyersanyagot illetve fogyóeszközt, melyek szükségesek termékünk csomagolásához, (EU paletta, fólia, műanyag szalagok) a hazai termelőktől fogjuk beszerezni, amelyből a jelen pillanatban túltermelés van a hazai piacon, míg ugyanezen szállítók szimbolikus mennyiséget szállítanak csak külföldre.

Technikai és technológiai koncepció

Az új technikai-technológiai eljárással a negyedre vágott nyers tölgy, meggy, bükk és fenyőfa hasábok feldolgozását láttuk elő, melyeket az arra szakosodott szállítók fogják leszállítani, akikkel már több éve sikeresen együttműködünk.

Kipakolás után a nyers fahasábokat, melyek 20-30%-os nedvességtartalommal rendelkeznek, palettára rakjuk és a szárítóba szállítjuk, ahol a puhább nyersanyagot 36, a keményebbet (bükk, tölgy) 45 óráig szárítjuk.

A szárító folyamatos légnyomás, hőmérséklet és nedvességtartalmának ellenőrzése mellett, automatikusan történik, mindaddig, amíg a fa nedvességtartalma nem éri el a 7-10%-ot..A szárítóból a negyed hasábok egyenesen a kerekítő feldolgozást végző gépsor alá kerülnek, majd a végeket formázó gépsorban kapják meg végső formájukat. A gépezet másolóberendezéssel és sablonokkal van ellátva, ami azt jelenti, hogy egy másik méretű vagy alakú profilra történő áttérés gyorsan és könnyedén megoldható. A feldolgozás után fóliába csomagoljuk, műanyag szalaggal rögzítjük és palettára rakjuk. A termékünk ezzel a művelettel eladásra kész állapotba kerül. A projektben úgy láttuk elő, hogy a vevő a gyár raktárából saját maga végzi a szállítást, tehát ezek a kiadások őt terhelik.

A kiválasztott technológiai folyamat különös előnyét a vákuum típusú szárító képezi. A hazai piacon alkalmazott kondenzációs módszerrel szemben az új technológia a következő előnyökkel rendelkezik:

- rövidebb szárítási idő (átlagban 2 nap, míg a kondenzációs szárítás esetén ez 12 napot is igénybe vesz),

- a fa magas minősége (horpadás és pukkadás mentes, egyenletes nedvességtartalom és szín).

A szárító kapacitása 10 m³, ami azt jelenti, a szárítási időt figyelembe véve, hogy 85 ciklust hajthatunk végre illetve 850 m³ fát tudunk megszárítani éves szinten. 

A gépsor, amely a negyed fahasábok feldolgozására szolgál, szintén fejlettebb a hazai gyakorlatban alkalmazott berendezéseknél, mivel gyorsfordulatú motorok hajtják, melyek nem csak időt takarítanak meg, hanem biztosítják a megmunkált felület magas minőségét.

Szükséges földterület

Az üzleti terv megvalósításához vásároltunk egy 900m² területű telket xxxxx városban, utca házszám.

A telek értéke 3.000 Euró.

Szükséges infrastruktúra

Az említett telekhez biztosítottuk a szükséges infrastuktúrát   ( út, víz, szennyvíz elvezetés, villanyáram...). A munkálatok értéke 2.600 Euró.

Szükséges épületek

Az üzleti terv sikeres megvalósításához az említett telken felépítettünk egy 108m² területű montázs épületet, amelynek 50m² területű része termelési célokat szolgál, 20m² raktárhelyiség, 15m² ügyviteli helyiség (iroda), 15m² a munkások pihenésére szolgál valamint egy 8m² fürdőszobát toalettel.

A termelési részben lesznek elhelyezve a gépek, míg a szárító ( konténer típusú ) az épület fedett részébe kerül. Az épület felépítése 8.500 Euróba, a különböző engedélyek és azok beszerzése még 3.000 Euróba került.

Szükséges berendezések és gépek

Megvásárolva:

 

 

 

 

Vásárolni kell:

 

 

 

 

Szükséges munkaerő:

 

 

 

 

A szárítás technológiai folyamata automatizálva van, mindössze időnként valakinek ellenőriznie kell, hogy minden rendben van-e, amely műveletet bármely munkás elvégezheti. Az előkészületekre (a faelemek bevitele és eligazítása), amely havonta 6-7 alkalommal szükséges, egy segédmunkást alkalmazunk. A fafeldolgozó gépek egy-egy munkaerőt igényelnek. Az üzemfőnök az irányítás mellett részt vesz a vállalat meglévő üzemrészének munkájában, szükség és lehetőség szerint. 

 A hely elemzése

A vállalat lokációja a város szélén van, amely infrastruktúráját időben megoldottunk , a projektum összhangban van a városi és községi városrendezési tervvel.

Környezet és munkavédelem 

Projektumunk nem termel a környezetre és vizekre káros melléktermékeket.

A munkavédelmi előírásoknak megfelelő szabályok szerint dolgozunk, figyelembe véve a gépek szállítójának külön szabályait és gyakorlati előírásait. Munkásaink egy kötelező munkavédelmi tanfolyamon sajátítják el a munkavédelmi szabályokat és előírásokat és azok gyakorlati alkalmazását, amelynek keretében az új gépek biztonságos kezelését is begyakorolják a gyártó utasításai alapján. A gépeken dolgozók részére előláttunk zaj és por elleni védőeszközöket, védőruhát, munkaruhát és kesztyűt.

Az üzleti terv megvalósításának üteme

A beruházó a gépek leszállítóival a következő ütemtervben egyezett meg:

 

 

 

 

 

 

 

 

Szervezési szempontok

A fejlesztési projekt előkészületekor bővítettük tevékenységünket a cégbíróságon, hogy a meglévő tevékenységünk mellett az üzleti tervben leírt tevékenységet is végezhessük. A vállalat szervezeti felépítését a következő ábrán mutatjuk be:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az ábrán világosan láthatjuk, hogy a marketing és fejlesztési funkció az igazgató irányítása alatt áll, melyeket kezdetben külső munkatársak segítségével fogunk megoldani. Ez a koncepció, a nyugati fejlett világ, sikeres kisvállalkozóinak sémájára készült, amelyből világosan látszanak a hierarchikus viszonyok, a vertikális és horizontális döntéshozatal és információ-áramlás, amely a számítógépes adatfeldolgozással alátámasztva jó alapot nyújt az ISO 9000-es standard bevezetéséhez, amelyre már az eddigiekben is komoly előkészületeket tettünk. 

Ezek az alapvető elgondolások, melyeket papírra vetve alapot adtam elképzeléseim gyakorlati megvalósításához.. Tehát még egyszer…

Szétnéztem a nagyvilágban, elemeztem a piacot, megkérdeztem a vevőket, beillesztettem vállalkozásom képébe a lehetőségeket és leírtam, hogy hogyan fogom mindezt megvalósítani. Ilyen egyszerű.

A gondolkodás módot és mindent amire formailag nem árt oda figyelnünk, egy egyszerű példán próbáltam elmagyarázni, ami nem jelenti azt, hogy bútorelemet és seprűnyelet kell gyártania mindenkinek…ez csak egy példa.

Nem maradt más hátra, mint üzleti tervünk pénzügyi részének kidolgozása, de erről majd legközelebb fogok írni.

 

Szép napot kívánok!

                                                                                        Vastag László

                                                                                     Magyarkanizsáról

 

 

 

süti beállítások módosítása